Alergia pokarmowa – podstawowa zasada dieta eliminacyjna

Alergia pokarmowa to najbardziej dokuczliwy problem, gdyż dotyczy nawet najmłodszych dzieci. Również, gdy chcemy wykryć, jakie substancje nas uczulają, nie jest to łatwa droga. Owszem, można wykonać testy skórne lub z krwi, jednak nie zawsze dają one stuprocentowy obraz. Dlatego w sytuacji, w której podejrzewamy, że mamy do czynienia z alergią pokarmową, warto zastosować tzw. dietę eliminacyjną.

Można wykonać ją na dwa różne sposoby. Pierwszy to wyeliminowanie z diety wszystkich produktów, natomiast drugi to wykluczanie po kolei potraw mogących być przyczyną wywołania alergii. Najważniejsza zasada jest taka, aby nie wprowadzać kilku nowych produktów do diety dziecka, dzięki czemu eliminacja będzie łatwiejsza. Niestety w rzeczywistości jest nieco inaczej, gdyż alergia może objawić się po kilku dniach od spożycia nowych pokarmów, co znacznie utrudnia odnalezienie tego jednego alergenu. Dlatego też warto obserwować dziecko oraz zawsze pamiętać, jakie produkty zostały włączane w tygodniu.

Zdarza się, że alergia pokarmowa może pojawić się po dłuższym czasie, nawet, gdy bez problemu jedliśmy różne produkty. Jednak dzisiejsze konserwanty, opryski również mogą być przyczyną nietolerancji, dlatego dieta eliminacyjna może przysporzyć problemów. Niemniej jednak pozwala na wykrycie alergizującego produktu, a w takiej sytuacji należy go zupełnie wyeliminować z diety dziecka. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych odczynów. Po pewnym czasie stopniowo można ponownie wprowadzić dany produkt, ponieważ alergia pokarmowa może przeminąć.