Alergia leczyć, czy nie leczyć?

Alergii nie można wyleczyć, choć zdarzają się przypadki jej przemijania, ale to głównie dotyczy małych dzieci, które z wiekiem nabywają odporności. Natomiast silne alergie, a najbardziej te wziewne pozostają już z nami przez całe życie.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy się zupełnie jej poddać, skoro nie można jej pokonać, to po co walczyć. Okazuje się jednak, że nieleczona alergia niesie wiele powikłań, w postaci ciężkich jej stanów wymagających leczenia szpitalnego.

Wpływa również na zahamowanie rozwoju, a także zdarzają się przypadki śmiertelne. Dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe podjęcie leczenia, a nie bagatelizowanie sprawy.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wyeliminować z otoczenia wszystkie alergeny. Jak już wcześniej wspomniałam, jeżeli jesteśmy uczuleni na alergeny obecne w kurzu domowym, można zastosować regularne sprzątanie oraz eliminacje przedmiotów, które ciężko na bieżąco się czyści.

Podobnie w alergii pokarmowej nie trudno odstawić te zakazane produkty. Sytuacja nie jest jednak łatwa, gdy mamy do czynienia z alergią wziewną.

Nie sposób zamknąć się szczelnie w domu, aby uniknąć kontaktu z pyłkami. Nie bez powodu w prognozie pogody padają informacje o intensywnym pyleniu danych roślin, jest to dla nas wskazówka, aby nie wybierać się w tym okresie w okolice, gdzie znajdują się dane alergeny.

Jednak gdy włączymy odpowiednie leczenie, wiosna nie musi być straszna, dlatego warto stosować się do zaleceń lekarza, aby zminimalizować objawy alergii.