Testy alergiczne z krwi

Ustalenie alergenu będącego przyczyną dokuczliwych objawów alergii jest niezwykle istotne. Oprócz opisanej powyżej metody wykonywania testów skórnych istnieje jeszcze bardziej szczegółowy sposób diagnozowania alergii, którym jest wykonanie badania z krwi. Są szczególnie polecane, gdyż do ich wykonania nie trzeba właściwie się przygotowywać, a także przerywać leczenia.

Bowiem testy z krwi można zastosować nawet w zaostrzonych stanach alergii. Ta precyzyjna metoda opiera się na oznaczeniu stężenia immunoglobulin klasy E. Ich podwyższony poziom może wskazywać na występowanie alergii na dany antygen.

Ig E może być obliczane, jako całkowite, w sytuacji gdy uwzględnia się całkowity poziom tego białka lub specyficzne dotyczące pojedynczych alergenów. Jednak najbardziej wiarygodną metodą jest zastosowanie testów przesiewowych, ze względu na możliwość wykrycia jednocześnie wielu Ig E dotyczących kilku alergenów. To metoda polegająca na zastosowaniu tak zwanych paneli alergenów, podzielona jest na trzy główne profile.

Wziewne i pokarmowe oraz pediatryczne. Dwa pierwsze profile dotyczą wprowadzenia alergenów poprzez pożywienie oraz wdychanie ich z powietrza. Natomiast trzeci sposób jest mieszanką alergenów zarówno pokarmowych, jak i wziewnych.

Testy z krwi to bardzo dobra i wiarygodna metoda poznania uczulających substancji, bez jakichkolwiek przygotowań. Dlatego jest szczególnie polecana u małych dzieci oraz osób, które z różnych względów nie mogą przerwać leczenia.