Grzyby i pleśnie – przyczyną alergii

Niestety wiosna to nie jedyna pora, w której mamy do czynienia ze wzrostem stwierdzanych przypadków zachorowań na alergię. Okazuje się, że również jesienią łapią nas infekcje, które mylnie diagnozowane są, jako przeziębienie. Długa terapia lekami nie przynosi ulgi, a nawet nasila objawy nie tylko kataru i związanych z nim problemów z zatokami, ale także gorączki i bólu gardła. Po dokładnej diagnozie okazuje się, że nie jest to jesienna infekcja, ale alergia.

Otaczające nas pleśnie oraz grzyby stają się również silnymi alergenami dla człowieka. Ich popularnie znane zarodniki candida albicans, mucor oraz aspergillus towarzyszą nam w naszych domach, wobec czego o alergie nie trudno. Miejsca, które cechują się dużą wilgotnością, czyli łazienki, a szczególnie kabiny prysznicowe, także klimatyzacje oraz piwnice. Nie tylko w domu, ale również na zewnątrz mamy do czynienia z tymi zarodnikami, gdyż znajdują się w glebie, a także na opadających jesienią liściach drzew.

Dlatego należy również pod tym kontem zadbać o bezpieczeństwo dzieci i swoje. Niestety, również możliwa do wystąpienia pleśń na produktach spożywczych, może być szczególnie niebezpieczna dla osób uczulonych na grzyby pleśniowe. Dlatego tak bardzo zwraca się uwagę na podgnite owoce, czy warzywa, których nie powinno się już spożywać, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami. Na szczęście również alergie tego typu można leczyć, łagodząc nieprzyjemne objawy.

Jednak w pierwszej fazie należy wyeliminować wszystkie wszelkie występujące w domu alergeny.