Alergia na sierść

Niestety również kontakt ze zwierzętami sprawia, że człowiek nabywa uczulenia na jego sierść. Choć potocznie mówi się, że ona jest alergenem, to w rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Oczywiście wystąpienie alergii ma związek z sierścią, ale tylko i wyłącznie ze względu na znajdujące się na niej zanieczyszczenia, które są w stanie wywołać reakcje alergiczne.

Należą do nich przede wszystkim złuszczony naskórek, resztki moczu oraz śliny. A dokładnie mówiąc osoby posiadające objawy alergii uczulone są na białko zawarte zarówno w naskórku, jak i ślinie. Oczywiście nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, aby doszło do wystąpienia uczulenia, bowiem kontakt z właścicielem psa, czy kota lub przebywanie w pokoju, w którym było wcześniej zwierzę, wystarczą.

Objawem jest charakterystyczne swędzenie oczu, szczypanie, łzawienie, katar oraz kichanie. Czyli wszelkie objawy, jakie występują w alergii każdego typu. Niestety w większości przypadków oznacza to rozłąkę ze swoim pupilem, choć gdy objawy nie są nasilone można tego uniknąć, poprzez częste sprzątanie w domu oraz wydzielenie stref, po których może poruszać się kot.

Warto w takiej sytuacji nie pozwalać na spanie w łóżku, na fotelu, czy kocu, którego używamy. Jeżeli mimo tego objawy się nasilają można skorzystać z odczulania, a wtedy zwierzak będzie mógł pozostać w domu. Dobrym sposobem na unikniecie alergii jest kontakt ze zwierzętami już we wczesnym dzieciństwie, co zostało potwierdzone wieloma badaniami.