Odczulanie – wskazane przy silnej alergii

Niestety zdarza się, że objawy alergii, choć złagodzone lekami, nie chcą ustąpić. Towarzyszą choremu przez dłuższy okres roku, a tym samym wymagają systematycznego stosowania lekarstw. W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować metodę immunoterapii alergenowej, czyli odczulania. Jest to niezwykle skuteczna metoda, która pomaga alergikom w pokonaniu silnych dolegliwości.

Polega na zastosowaniu szczepionek z alergenem. Oczywiście odbywa się to w serii, ciągle zwiększając dawkę, aż do osiągnięcia maksymalnej jej wartości. Ma to za zadanie przyzwyczaić organizm do podawanego alergenu, a tym samym nie powodując już reakcji alergicznej. Takie szczepienia przeprowadza się przed rozpoczęciem pylenia, około dwa – trzy miesiące wcześniej.

Po zakończeniu serii, czyli po otrzymaniu największej dawki alergenu, można przejść do drugiego etapu odczulania, którym jest podtrzymywanie terapii. Odbywa się to poprzez podawanie maksymalnej dawki przez cały rok, albo przedsezonowo. W pierwszym przypadku szczepienie wykonuje się co około pięć tygodni, regularnie przez trzy do pięciu lat. Natomiast przedsezonowe podtrzymywanie odczulania, polega na podawaniu kilku dawek na krótko przed rozpoczęciem pylenia i powtarza się przez kilka lat.

Odczulenie podtrzymujące może również odbywać się w postaci tabletek lub kropli, umieszczanych pod językiem na dwie minut i połkniecie nierozpuszczonej dawki. Warto podkreślić, że immunoterapia jest skuteczną metodą w walce ze wszystkimi alergenami.