Jak zapobiegać alergii – czy jest to możliwe

Generalnie trudno zabezpieczyć się przed wystąpieniem alergii, jeżeli dziecko jest obciążone genetycznie, ciężko będzie to przeskoczyć. Okazuje się jednak, że istnieje wiele czynników, które odpowiednio dobrane i wprowadzane w życie są wstanie zminimalizować wystąpienie alergii.

Już w okresie ciąży przyszła mama powinna wyeliminować z diety wszystkie alergizujące produkty, które mogą zostać wprowadzane dopiero po ukończeniu drugiego roku życia dziecka i to w sposób bardzo ostrożny, czyli małymi porcjami. Nigdy nie wprowadzamy do diety kilku produktów jednocześnie, gdyż w przypadku wystąpienia alergii trudno będzie stwierdzić, co jest jej przyczyną.

Poza pokarmowymi problemami istnieje cała gama roztoczy, które wywołują te nieprzyjemne dolegliwości. Jednak i w tym wypadku jesteśmy w stanie sobie poradzić, choć wymaga to dużej dyscypliny.

Bowiem w takiej sytuacji należy bezwzględnie przestrzegać porządku w domu, tylko regularne sprzątanie pozawala na usunięcie kurzu. Warto również zrezygnować z wszelkich materiałów oraz zbędnych przedmiotów, które przyciągają kurz.

Dlatego w domach alergików nie powinny znajdować się zasłony, ciężkie firany, a na pewno powinny być regularnie czyszczone i prane, pościele, koce, ręczniki. Również warto zastąpić syntetyczne środki czystości naturalnymi metodami, które nie tylko skuteczniej czyszczą, ale także nie wywołują uczuleń.

Również, jeżeli jest to możliwe ograniczmy kontakt z alergenami wziewnymi w czasie ich największego pylenia.