Alergia kontaktowa – skórna przypadłość

Oprócz opisanych wyżej najczęstszych typów alergii pokarmowej oraz wziewnej istnieje jeszcze jeden rodzaj, a mianowicie alergia kontaktowa. Alergiczna egzema skórna, bo tak jest fachowo określana, to pojawiające się na ciele zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk oraz wypryski. W jednym miejscu lub jakimś obrębie.

Objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach od kontaktu z alergenem. Alergia kontaktowa, a raczej jej objawy można skutecznie zwalczyć. A jeżeli wyeliminujemy substancje, która je wywołała, możemy mieć pewność, że już do nas nie powróci.

Ten rodzaj dolegliwości wywołuje najczęściej regularny, zazwyczaj zawodowy kontakt z czynnikiem drażniącym. Do tej grupy z pewnością należą kosmetyczki, fryzjerzy, malarze. A charakterystyczne objawy będą występowały na dłoniach i okolicy.

Poza tym częstą reakcją kontaktową jest obecność metalowych elementów na odzieży, jak guziki, paski, a także biżuteria. Powodem występowania uczuleń jest obecny w nich nikiel, jeden z najczęściej uczulających metali. Drugim równie silnym kontaktowym alergenem są substancje zapachowe, zawarte w proszkach i płynach do prania, środkach czystości oraz powszechnie stosowanych kosmetykach czy perfumach.

Nie bez powodu zaleca się sprzątanie w rękawiczkach gumowych, czy testowanie nowych kosmetycznych preparatów. Warto zawsze upewnić się, czy czasem nie jesteśmy uczuleni na któryś ich składnik. Jeżeli stwierdzimy alergie kontaktową, powinno się stosować nie tylko leki, ale również kosmetyki do skóry alergicznej.