Jak rozpoznać alergię

Choć dużo słyszy się o alergii trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ten problem dotyczy ciebie lub twojego dziecka. Lekarze oraz rodzice dość szybko stawiają diagnozę, gdy dziecko dwa dni ma katar lub wysypkę. Od razu podają leki przeciwalergiczne, a potem trudno jest je odstawić.

Dlatego zawsze przed rozpoczęciem terapii lekami, należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki oraz objawy i dopiero postawić prawidłową diagnozę. Jednak kilkudniowa obserwacja w domu może pomóc w stwierdzeniu, czy jest to alergia, czy nie. Przede wszystkim, jeżeli dokucza tobie katar o obfitej wodnistej wydzielinie, a do tego ciągle kichasz i odczuwasz świąd w nosie.

Jeżeli na skutek wzmożonego wysiłku, jakim jest uprawianie sportu, a nawet dmuchanie balona, pojawia się suchy kaszel o przewlekłym charakterze. Dokuczają ci wymioty, wzdęcia oraz biegunki, które występują okresowo nie mając podłoża infekcyjnego. Również pojawiające się duszności z charakterystycznym świstem, także nagły obrzęk warg i języka.

Pojawiające się na skórze bąble, wypryski oraz zaczerwienienie, suchość i swędzenie. Wszystkie te czynniki świadczą o tym, że możesz być w grupie ryzyka. Alergia w zależności od jej rodzaju ujawnia się takimi objawami.

Jeżeli tylko zaobserwujesz u siebie takie zmiany należy udać się do specjalisty w celu znalezienia przyczyny ich wystąpienia oraz złagodzenia objawów. Często okazuje się, że są to jednorazowe epizody niemające podłoża alergicznego, jednak zawsze należy wspomnieć o nich specjaliście, gdyż mogą to być początki alergii.