Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?
Wstrząs anafilaktyczny to bardzo poważna odpowiedź organizmu na działanie alergenów. Reakcja ta może mieć tragiczne konsekwencje. Gdy organizm człowieka po raz pierwszy wchodzi w kontakt z alergenem jego organizm zaczyna produkować przeciwciała. Zostają one w organizmie do czasu następnego kontaktu z alergenem. Wtedy to antyciała masowo wydzielają z siebie środki chemiczne, które mogą prowadzić do reakcji szokowej.
Pierwszy objaw wstrząsu to gwałtowne pojawienie się na ciele wysypki. Tego typu objawy pojawiają się u około 95% wszystkich osób doświadczających szoku anafilaktycznego. Do tego dochodzi także nerwowość i zwiększające się napięcie.
Prócz wysypki pojawiającej się na skórze objawy wstrząsu anafilaktycznego obejmują także:
poczucie ściśnięcia gardła lub klatki piersiowej
problemy z oddychaniem
opuchnięcie języka
zmniejszone tempo bicia serca
zmniejszone ciśnienie krwi
zawroty głowy
omdlenie
nudności i wymioty
ból w brzuchu
rozwolnienie
zatkany nos
zaczerwienione i podrażnione oczy
ból głowy
skurcze
Ludzie szczególnie narażeni na wstrząs anafilaktyczny powinny nosić ze sobą zastrzyki z epinefryną. Jest także niezwykle istotne, by po pojawieniu się pierwszych poważniejszych objawów wskazujących na wstrząs niezwłocznie wezwać pogotowie.
Przed przyjazdem pogotowia należy:
odseparować ofiarę od źródła wstrząsu
jeżeli ofiara czuję się słabo, położyć ją na plecach z podniesionymi do góry nogami
jeżeli ofiara nie jest w stanie – zrobić jej zastrzyk zawierający epinefrynę
jeżeli nastąpi taka konieczność (ustanie akcji serca, trudności z oddychaniem) zastosować resuscytację i masaż serca
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Ochrona zdrowia i uroda
Alergia na sierść
Niestety również kontakt ze zwierzętami sprawia, że człowiek nabywa uczulenia na jego sierść. Choć potocznie mówi się, że ona jest alergenem, to w rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Oczywiście wystąpienie alergii ma związek z sierścią, ale tylko i wyłącznie ze względu na znajdujące się na nie
Ochrona zdrowia i uroda
Jak zapobiegać alergii – czy jest to możliwe
Generalnie trudno zabezpieczyć się przed wystąpieniem alergii, jeżeli dziecko jest obciążone genetycznie, ciężko będzie to przeskoczyć. Okazuje się jednak, że istnieje wiele czynników, które odpowiednio dobrane i wprowadzane w życie są wstanie zminimalizować wystąpienie alergii. Już w okresie ciąży