Jak przetrwać sezon wiosenny? Porady dla alergików.
1. Wąchaj kwiaty – jaśmin, narcyz, gardenia i lilia to kwiaty nieprzyjazne dla alergików. To dość zaskakujące, ale istnieją także odmiany nie wpływające na stan zdrowia alergików. Takie kwiaty jak gladiola, begonia, irys i orchidea nie zawierają alergenów.
2. Często myj swoje włosy – włosy przyciągają różnego rodzaju pyłki. Gdy położysz swoją głowę na poduszce w nocy, niedługo później możesz obudzić się z objawami alergii. Dlatego tak ważne jest mycie włosów przed pójściem spać. Mycie oczyszcza włosy z różnego rodzaju pyłków. Dobrym pomysłem jest także pranie pościeli w temperaturze około 130 stopni.
3. Susz pranie w środku – suszenie prania na zewnątrz (w ogródku, czy na podwórzu) to prosta droga do tego, by złapać alergeny.
4. Dbaj o swoją dietę – możesz walczyć ze swoją alergią za pomocą odpowiedniej diety. Produkty zawierające kwercetynę takiej jak zielona herbata, pomarańcze, brokuły skutecznie hamują wytwarzanie się histaminy. Tym samym eliminują nieprzyjemne uczucie swędzenia, katar i łzawienie oczu.
5. Noś okulary przeciwsłoneczne – okulary chronią oczy przed szkodliwymi pyłkami. Można także stosować rękawiczki i maseczkę. Unikaj także kontaktu dłoni z twarzą..
6. Nie używaj wiatraka – obniż temperaturę w pomieszczeniu za pomocą klimatyzacji, nie wiatraków. Wirując mogą sprawić, że w powietrzu znajdzie się znacznie więcej alergenów – pyłków, kurzu i grzybów. Zawsze możesz pomyśleć o zamknięciu się w piwnicy :-).
7. Zostań w domu – zostań w domu na tak długo, jak to tylko możliwe. Zamiast porannego joggingu (ranki to czas największego natężenia pyłków w powietrzu) zostań w domu. Gdy stężenie pyłków jest szczególnie wysokie (sprawdzaj mapę pyleń!) staraj się ograniczyć wycieczki na zewnątrz. Jeżeli masz jakąś bliską osobę, wykorzystaj ją do pomocy!
8. Dbaj o swojego psa – twój pies tarzając się w trawie zbiera wszelkie możliwe pyłki. Staraj się myć łapy swojego psa zaraz po przyjściu do domu – to one ułatwiają roznoszenie pyłków po całym domu.
9. Pozostaw swoje buty przed drzwiami – nie tylko pies roznosi alergeny po całym domu. Pamiętaj, by zzuć buty przed wejściem do pokoju.
10. Wypróbuj domowy sposób na radzenie sobie z alergią – woda z solą może zdziałać cuda. Usuwa alergeny z twojego nosa, przywraca odpowiedni poziom wilgotności w przegrodzie nosowej i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Ochrona zdrowia i uroda
Alergia na sierść
Niestety również kontakt ze zwierzętami sprawia, że człowiek nabywa uczulenia na jego sierść. Choć potocznie mówi się, że ona jest alergenem, to w rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Oczywiście wystąpienie alergii ma związek z sierścią, ale tylko i wyłącznie ze względu na znajdujące się na nie
Ochrona zdrowia i uroda
Jak zapobiegać alergii – czy jest to możliwe
Generalnie trudno zabezpieczyć się przed wystąpieniem alergii, jeżeli dziecko jest obciążone genetycznie, ciężko będzie to przeskoczyć. Okazuje się jednak, że istnieje wiele czynników, które odpowiednio dobrane i wprowadzane w życie są wstanie zminimalizować wystąpienie alergii. Już w okresie ciąży