Uczulenie na leki – alergia iniekcyjna

Okazuje się, że leki są skutecznym sposobem na zredukowanie objawów alergii. Niemiej jednak zdarza się, że powodem wystąpienia odczynów alergicznych jest stosowanie lekarstw. Jak to możliwe? Alergia iniekcyjna, bo o niej mowa, to reakcja organizmu na podanie jakiegoś leku, najczęściej z grupy antybiotyków oraz środków przeciwbólowych. Zdarza się również, że spożywanie mięsa, wywołuje takie same reakcje.

Jest to spowodowane tym, że karmi się je paszami, które zawierają antybiotyki. Wyróżnia się dwa sposoby ujawniania się reakcji uczuleniowej. Do pierwszej grupy zalicza się objawy ogólnoustrojowe, gdzie wyróżnić należy gorączkę, wstrząs anafilaktyczny, a także chorobę posurowiczą. Natomiast drugą grupę tworzą reakcje narządowe z występowaniem astmy oskrzelowej na czele.

Także zapalenie płuc, nieżyt przewodu pokarmowego, zapalenie mięśnia sercowego, wątroby, nerek oraz stany zapalne skóry. Oczywiście wszystkie te objawy mają charakter alergicznego zapalenia. Jak widać również w przypadku stosowania leków, należy zachować szczególną ostrożność, nie bez powodu pada pytanie, czy jesteśmy uczuleni na jakiś preparat. Zawsze przy wprowadzaniu nowej grupy leków warto zastosować alternatywną terapię dla alergików.

Leczenie polega na natychmiastowym odstawieniu uczulającego leku oraz podanie środków antyhistaminowych. Niestety zawsze należy zastanowić się przed wyborem rodzaju leku, szczególnie, gdy robimy to na własną rękę, a zwłaszcza przy tak dostępnych środkach do kupienia bez recepty.