Testy alergiczne

Najprostszą metodą potwierdzającą rozpoznanie alergii jest wykonanie testów skórnych, które dają dokładny obraz, co nas uczula. Należy jednak pamiętać o tym, że o skuteczności wykonania testów decyduje wiele istotnych czynników. Przede wszystkim powinny być wykonane w okresie około tygodnia po zakończonym leczeniu, a na skórze nie powinno być żadnych zmian alergicznych. Jest to niezwykle ważny czynnik, który może wpłynąć na błędną interpretacje testów. Również ważną kwestią jest odstawienie wszelkich leków przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów, a także niektórych antydepresantów. Wszelkie zalecenia, co do odstawiania leków należą do decyzji lekarza, nigdy nie możemy sami o tym decydować. Dodatkowo na 24 godziny przed rozpoczęciem badania nie stosuje się kosmetyków w obrębie skóry poddawanej testowi.

Testy przeprowadza się na skórze przedramienia, czasem także na plecach. Sam test skórny jest niezwykle łatwą metodą, gdyż polega na nałożeniu odpowiedniej ilości alergenu na skórę i nakłucie powierzchownej jej warstwy. Oczywiście odbywa się to w wyznaczonych miejscach, które są wcześniej zaznaczane flamastrem. Można wykonać kilka kółek, w których wykonuje się nakłucia. Jednak łatwiejszym i dokładniejszym sposobem jest wypisanie na przedramieniu kolejnych cyfr od 1. Ich liczba odpowiada ilości nakładanych alergenów. Po upływie około dwudziestu minut dokonuje się odczytu wyników.

Jeżeli żadne miejsce nie wykazuje zmian w postaci zaczerwienia, obrzęku, wysypki, czy bąbli, oznacza to brak alergii na dane alergeny.