Kobieta w ciąży – zagrożenia związane z alergią

Kobieta w ciąży wkracza w okres, w którym staje się odpowiedzialna za siebie oraz za swoje dziecko. Musi, bowiem nie tylko dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka, ale również uchronić go przed ewentualnymi chorobami. Odporność przyszłej mamy to jedno, ale jest jeszcze alergia.

Nie zawsze mówi się o niej głośno, tym bardziej, gdy przed ciążą nie było z tym problemu. Jednak uczulam wszystkie panie, że wszystkie wskazania dla kobiet w ciąży, szczególnie te pokarmowe, są związane z zapobieganiem wystąpienia reakcji uczuleniowej. Należy dokładnie stosować się do wskazówek, co powinna jeść przyszła mama, a czego musi unikać.

Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, gdy kobieta w ciąży jest alergikiem. W takim wypadku powinna jeszcze bardziej dbać o siebie. A stwierdzone wcześniej alergeny odstawić na cały okres trwania ciąży i karmienia piersią.

Nawet, jeśli po zjedzeniu pomarańczy już nie pojawia się wcześniejsza reakcja alergiczna, to w ciąży wszystko może się zmienić. Zdarza się, że ciąża jest czynnikiem, który minimalizuje objawy alergii, jednak najczęściej dochodzi do jej nasilenia, czy ujawnienia. Jak wiadomo silne odczyny alergiczne są przyczyną astmy oskrzelowej.

Jest ona szczególnie niebezpieczna dla płodu, powodując zmiany neurologiczne, niedotlenienie, a nawet przedwczesny poród. Dlatego jeśli tylko zauważysz niepokojącą wysypkę, czy zaczerwienie, od razu skonsultuj się z twoim lekarzem.