Jak przetrwać sezon wiosenny? Porady dla alergików.

1. Wąchaj kwiaty – jaśmin, narcyz, gardenia i lilia to kwiaty nieprzyjazne dla alergików. To dość zaskakujące, ale istnieją także odmiany nie wpływające na stan zdrowia alergików. Takie kwiaty jak gladiola, begonia, irys i orchidea nie zawierają alergenów.

2. Często myj swoje włosy – włosy przyciągają różnego rodzaju pyłki. Gdy położysz swoją głowę na poduszce w nocy, niedługo później możesz obudzić się z objawami alergii. Dlatego tak ważne jest mycie włosów przed pójściem spać. Mycie oczyszcza włosy z różnego rodzaju pyłków. Dobrym pomysłem jest także pranie pościeli w temperaturze około 130 stopni.

3. Susz pranie w środku – suszenie prania na zewnątrz (w ogródku, czy na podwórzu) to prosta droga do tego, by złapać alergeny.

4. Dbaj o swoją dietę – możesz walczyć ze swoją alergią za pomocą odpowiedniej diety. Produkty zawierające kwercetynę takiej jak zielona herbata, pomarańcze, brokuły skutecznie hamują wytwarzanie się histaminy. Tym samym eliminują nieprzyjemne uczucie swędzenia, katar i łzawienie oczu.

5. Noś okulary przeciwsłoneczne – okulary chronią oczy przed szkodliwymi pyłkami. Można także stosować rękawiczki i maseczkę. Unikaj także kontaktu dłoni z twarzą..

6. Nie używaj wiatraka – obniż temperaturę w pomieszczeniu za pomocą klimatyzacji, nie wiatraków. Wirując mogą sprawić, że w powietrzu znajdzie się znacznie więcej alergenów – pyłków, kurzu i grzybów. Zawsze możesz pomyśleć o zamknięciu się w piwnicy :-).

7. Zostań w domu – zostań w domu na tak długo, jak to tylko możliwe. Zamiast porannego joggingu (ranki to czas największego natężenia pyłków w powietrzu) zostań w domu. Gdy stężenie pyłków jest szczególnie wysokie (sprawdzaj mapę pyleń!) staraj się ograniczyć wycieczki na zewnątrz. Jeżeli masz jakąś bliską osobę, wykorzystaj ją do pomocy!

8. Dbaj o swojego psa – twój pies tarzając się w trawie zbiera wszelkie możliwe pyłki. Staraj się myć łapy swojego psa zaraz po przyjściu do domu – to one ułatwiają roznoszenie pyłków po całym domu.

9. Pozostaw swoje buty przed drzwiami – nie tylko pies roznosi alergeny po całym domu. Pamiętaj, by zzuć buty przed wejściem do pokoju.

10. Wypróbuj domowy sposób na radzenie sobie z alergią – woda z solą może zdziałać cuda. Usuwa alergeny z twojego nosa, przywraca odpowiedni poziom wilgotności w przegrodzie nosowej i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych.

1 thought on “Jak przetrwać sezon wiosenny? Porady dla alergików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *