Alergia u dzieci – pokarmowe dylematy

Alergia to problem szczególnie dotyczący małych dzieci, które to nie mają jeszcze dostatecznie rozwiniętego mechanizmu odpornościowego. Młode mamy mają nie mały problem, gdy dojdzie do wystąpienia zmian w postaci nietolerancji pokarmowej. Wskazane jest jak najdłuższe karmienie piersią, aby uniknąć niepożądanych uczuleń. Do tych niepokojących objawów, które wskazują na możliwość występowania alergii należą, wymioty, ulewanie pokarmu oraz biegunka.

Dodatkowo pojawia się kaszel, katar, oraz zapalenie spojówek, a na skórze dziecka występuje pokrzywka. Najczęściej występuje tak zwana skaza białkowa, która dotyczy większości dzieci. Nietolerancja mleka krowiego oraz wszelkiego nabiału, jajka kurze, czy gluten to najczęstsze alergeny. Oczywiście należy je całkowicie wyeliminować z diety.

Okazuje się, że alergia na mleko to trudna do wykrycia dolegliwość, szczególnie gdy objawy nie ukazują się na skórze, a także pojawią się często w późniejszym okresie niż spożycie danego produktu. Ze względu na dużą popularność tego produktu i stosowanie go do wielu pokarmów, należy bardzo uważnie sprawdzać składniki kupowanej żywność, aby nie narażać dziecka na nawet najmniejszy kontakt z alergenem. Wszelkiego rodzaju masła, margaryny, twarogi, sery, nawet czekolada, to wszystko są produkty powstające na bazie mleka. Dlatego też nie zaleca się wprowadzać do diety dziecka zbyt wcześnie mleka krowiego, ze względu na możliwość rozwinięcia się alergii również na inne pokarmy.